Автор: Билјана Ангелова

Издавач: УКИМ Економски институт – Скопје     |     Јазик: Македонски       |        Година: 2022

Оригинален наслов: Сметководство за менаџмент    |     Број на страни: 365

Сметководството за менаџмент е современа алатка на менаџментот во секоја современа организација. Тоа се базира на сметководствени информации и податоци, но различно е од класичниот концепт на сметководство. Целта на менаџерското сметководство е интерно користење на сметководствените податоци од страна на менаџментот во компаниите во насока на правилна и целисходна контрола на процеси, планирање, организација на активностите и одлучување.

Поради важноста на менаџерското сметководство за секоја компанија, како и потребата за запознавање на студентите со комплексноста на оваа материја, изготвен е овој учебник со наслов “Сметководство за менаџмент”.

Акцентот на овој учебник е ставен на употребата на сметководствените податоци и информации во менаџерскиот процес, темите обработени во него обезбедуваат целосно разбирање на базичните концепти за планирање, контрола и одлучување кои се однесуваат на цените, бизнис-плановите, избор на производен/продажен микс и многу други прашања од доменот на секојдневното работење на компаниите.

Оттаму, овој учебник ќе им обезбеди на читателите концептуално и техничко разбирање на темите и капацитет да применуваат менаџерски вештини за широк опсег на организациски проблеми и предизвици.