Конкурс за трет циклус на студии – втор уписен рок

Почитувани,

Конкурсот за запишување на студенти на трет циклус студии – докторски студии на студиските програми на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, во академската 2022/2023 година е објавен и истиот е достапен на следниот линк:

УСЛОВИ И НАЧИН НА ЗАПИШУВАЊЕ СТУДЕНТИ:

На докторски студии можат да се запишат лица кои завршиле соодветни академски студии и кои ги исполнуваат следниве основни услови:

• завршени втор циклус академски студии со стекнати најмалку 300 ЕКТС-кредити од првиот и вториот циклус студии збирно;
  • завршени постдипломски студии на студиските програми пред воведувањето на европскиот кредит-трансфер систем, на кои им се признаваат 60 кредити за организирана академска обука и предавања и друг вид комуникациски активности;
  • стекната стручна подготовка според студиски програми за регулирани професии, со стекнати најмалку 300 ЕКТС-кредити, или со завршени интегрирани студии со 360 кредити;
  • остварен просечен успех од претходно завршеното образование (прв и втор циклус студии посебно, односно на интегрираните студии), од најмалку 8,00;
  • познавање на англиски јазик и стекнат сертификат/уверение за познавање на англиски јазик.

Рокови за пријавување и запишување на кандидатите

Рок за пријавување и запишување Прв уписен рок Втор уписен рок
Пријавување на кандидатите 19.9.2022 – 7.10.2022 12.12.2022 – 23.12.2022
Објавување прелиминарни листи 14.10.2022 28.12.2022
Одлучување по приговори 20.10.2022 10.1.2023
Објавување конечни листи 24.10.2022 17.1.2023
Запишување на кандидатите 26.10.2022 – 4.11.2022 23.1.2023 – 27.1.2023

ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ:

• пријавен лист со назначување на избраната студиска програма за која конкурира https://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/SSDS/O1-PK-Prijaven-list-za-konkuriranje.docx
  • првична согласност на ментор од листата на ментори https://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/SSDS/O2-PSM-Prvichna-soglasnost-na-mentor.docx
  • писмо за мотивација со назначување на областа на истражување;
  • кратка биографија;
  • уверение за положени испити од прв циклус студии, односно од додипломски студии;
  • уверение за положени испити од втор циклус студии, односно од постдипломски студии;
  • диплома од прв циклус студии, односно од додипломски студии;
  • диплома од втор циклус студии, односно од постдипломски студии;
  • сертификат/уверение за познавање на англиски јазик. Познавање на англиски јазик, што се докажува со уверение или сертификат издаден од Филолошкиот факултет „Блаже Конески” во Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, за ниво Б2 според Европската јазична рамка на Сoветот на Европа, меѓународен сертификат за истото ниво издаден од официјален европски тестатор, утврден со конкурсот или диплома за претходно стекнато образование – додипломски студии (прв циклус) и/или постдипломски студии (втор циклус) каде што студиската програма се изведувала на англиски јазик.
  • кандидатите кои своето високо образование, додипломски студии (прв циклус) и постдипломски студии (втор циклус), го завршиле во странство, доставуваат нострифицирани документи, со кои се докажува исполнетоста на условите за запишување на трет циклус студии – докторски студии, како и еквиваленција на оценките, доколку системот на оценување е различен од Република Северна Македонија.